Jeżeli jesteś obywatelem polskim lub państw członkowskich UE, państw EOG, Konfederacji Szwajcarii oraz  członkiem ich rodzin i pracowałeś na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej to:
 
- okresy ubezpieczenia, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek przebyte w Zjednoczonym Królestwie do dnia poprzedzającego dzień wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej (do 31.01.2020r.) zostaną Ci zaliczone na zasadach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego do okresu 365 dni uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz do okresu, od którego zależy wysokość i okres pobierania zasiłku. Rejestracji jako osoba bezrobotna dokonujesz w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub tymczasowego. Organem przyznającym prawo do zasiłku  dla bezrobotnych jest marszałek województwa.

- okresy zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub prowadzenia pozarolniczej działalności przebyte  w Zjednoczonym Królestwie w okresie 12 miesięcy od dnia wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej  ( od 01.02.2020r. do 31.01.2021r.)  zostaną Ci zaliczone do okresu 365 dni uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku oraz do okresu, od którego zależy wysokość i okres pobierania zasiłku, o ile w dniu poprzedzającym dzień wyjścia Zjednoczonego Królestwa  z Unii Europejskiej (31.01.2020r.) byłeś zatrudniony, wykonywałeś inną pracę zarobkową lub prowadziłeś pozarolniczą działalność na terytorium Zjednoczonego Królestwa i nadal pracowałeś po tej dacie. Organem przyznającym prawo do zasiłku dla bezrobotnych jest starosta. Należy podkreślić, iż starosta będzie mógł zaliczyć okresy pracy na terytorium  Zjednoczonego Królestwa na podstawie dokumentów wystawionych przez urzędy brytyjskie – PD U1, tylko w takiej sytuacji, gdy zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy w Polsce nastąpi w okresie 12 miesięcy od dnia wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Po tym czasie nie będzie już możliwości uwzględnienia okresów pracy na terenie Zjednoczonego Królestwa poza okresem, za który opłacono składkę na Fundusz Pracy.
 
Zasady opłacania składki na Fundusz Pracy reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 listopada 2006r. w sprawie opłacania składek na Fundusz Pracy przez osoby podejmujące zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą u pracodawcy zagranicznego.
 
- osoby podejmujące zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą u pracodawcy zagranicznego w państwie niewymienionym  w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. a-c ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. w innym państwie niż:  państwa członkowskie UE, państwa EOG nienależące do UE, państwa niebędące stronami umowy o EOG, które mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi), mogą opłacać składki na Fundusz Pracy pod warunkiem zawiadomienia na piśmie powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce o przystąpieniu do opłacania tych składek,

- po otrzymaniu zawiadomienia, powiatowy urząd pracy przekazuje osobie zainteresowanej pisemną informację, w której potwierdza otrzymanie zawiadomienia o przystąpieniu do opłacania składek, podaje wskaźnik procentowy, podstawę obliczenia, wysokość składek oraz numer rachunku bankowego, na który składki powinny być opłacane,

- składki na Fundusz Pracy są opłacane od miesiąca wskazanego w zawiadomieniu, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zawiadomienie o przystąpieniu do opłacania składek zostało przesłane lub złożone w powiatowym urzędzie pracy,

- składki opłaca się bez uprzedniego wezwania do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, z adnotacją na przekazie lub innym dokumencie wpłaty „ wpłata z tytułu zatrudnienia za granicą za okres… lub wpłata z tytułu wykonywania innej pracy zarobkowej za granicą za okres…"

- składki za pierwszy miesiąc opłaca się w terminie 14 dni od dnia otrzymania pisemnej informacji powiatowego urzędu pracy potwierdzającego otrzymanie zawiadomienia, podającego wysokość składki i numer konta bankowego,

- składki na Fundusz Pracy nie mogą być opłacane za okres wsteczny. Opłacone składki nie podlegają zwrotowi, chyba że zostały wpłacone w wyższej od obowiązującej za dany okres wysokości.
 
            Miesięczna wysokość składki na Fundusz Pracy wynosi 9,75% przeciętnego wynagrodzenia za każdy miesiąc zatrudnienia.